perjantai 11. marraskuuta 2011

Katja kynsitaiteilijana

Eilen menin sit töiden jälkeen suoraan Emilian luo tekeen sille geelikynsiä. Emilia osti Sokoksen 3+1 päiviltä Rio kynsistudion, jota moni on kehunu hyväksi. Alotettiin kattomalla siinä mukana tullu DVD, jossa neuvottiin vaihe vaiheelta et mitä pitää tehdä. Mie oon sen verran monesti käyny istumassa kynsien huollossa, et tiedän suurinpiirtein mitä tehdään millonki, niinpä me katottiin se DVD silleen ihan pikasesti vaan ja sit pistettiin toimeksi. Emilia oli ihana ku se luotti siihen et tiedän mitä teen, vaikka tosiaanki toi oli ihan eka kerta ja sit vaan olin silleen et ”joo joo hyvä tästä tulee...” :D


Alotettiin eka hiomalla ja putsaamalla Emilian kynnet. Annoin sen ite tehdä ton kynsinauhojen taaemmas työntämisen, koska se pelkästään ajatuksenaki ällöttää minua.


Sit ku olin aikana hionu niitä kynsiä, nii laitettiin tipit paikalleen. Ne piti eka liimata tollasina pitkinä ja sen jälkeen leikata leikkurilla sen mittasiksi ku ite halus. 


Sen jälkeen ku oli vielä viilattu ne tipit tasasiksi, nii sit alko se jännä vaihe: geelin laittaminen. Laitettiin ensin yks geelikerros ja kovetettiin se, sen jälkeen toinen kerros ja uus kovetus. Pakko tässä välissä sanoa, että ton paketin mukana tullu UV-valo on TOSI heikko ja se kovetti todella hitaasti. Sit toisen geelikerroksen jälkeen laitettiin harmaa glitterkärki jonka päälle sit tuli vielä ihan ohut kerros geeliä. Noin moni geelikerros tosiaan tarvi aika paljon kovetusta ja koska se lamppu ei ollu mikään vahvimmasta päästä, nii Emilia joutu aika kauan istuun sormet siellä valon alla. Sinne se jäi istumaan vielä ku lähdin kotiin illalla :D

Mut aika tyytyväinen olin lopputulokseen, aika hyvää jälkeä silleen ekaksi kerraksi vaikka ite sanonki!



2 kommenttia:

  1. Iiks näyttääpä kivalta! Ois kiva itekin hankkia tuollainen geelikynsipakkaus mutta kun saakeli maksaa niin paljon. :< Mitä tuo maksoi? Ja noita ei ilmeisesti oo ihan hirveen vaikea kuitenkaan tehdä..? :)

    VastaaPoista
  2. Toi makso muistaakseni 40€ sillon 3+1 Päivillä. Normaalisti ne on varmaan noin 60€ paikkeilla, jos en muista ihan hirveen väärin. Mut tossa pakkauksessa toi UV-valo tosiaan oli aika surkea, et mun mielestä kannattaa samantien ostaa pakkaus missä on vahvempi valo tai sit yrittää ettiä netistä yksittäisenä sillasen tehokkaamman. Ja ei ne ollu vaikee tehä, aika ja tarkkuutta niissä tarvitaan mut ihan hauskaaki se oli :)

    VastaaPoista